reklama

O Bitcoine a kryptomenách

Zoznam všetkého, čo stojí za to prečítať, vypočuť a pozrieť si určený pre všetkých začiatočníkov vo svete kryptomien.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Za posledné mesiace dostávam rastúci počet opakovaných otázok a požiadaviek na vysvetlenie krytpomien od úplných nováčikov. Každý by sa chcel zviesť na tejto bublinke, alebo vlne, rozprávkovo zbohatnúť, kúpiť si ostrov a mať na háčiku. Milí priatelia, idete pozde. Aj keď nie úplne... Ako prirodzene lenivému človeku sa mi fakt nechce odpovedať zakaždým na to isté, tak som sa rozhodol to spraviť raz, naraz - teraz...

1. Paralelní Polis

Sťahoval som sa do Prahy, keď vznikala Paralelní Polis a v podstate väčšinu informácií som roky prijímal od ľudí odtiaľ. Polis je ideologicky podfarbená anarchokapitalizmom a libertariánskymi myšlenkami z rakúskej ekonomickej školy. Dôvod je jednoduchý, celé hnutie vychádza zo CypherPunk a hackerských hnutí, odkiaľ pravdepodobne vychádzal aj autor Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Pražská Polis je na špičke svetovej krypto scény, ako prví na svete otvorili kaviareň, kde sa dá platiť len krytomenami, dlhodobo a nezištne vzdelávajú návštevníkov Inštitútu Kryptoanarchie a organizujú svetovo uznávanú konferenciu Hackers Congress. Určite odporúčam sledovať ich Facebook, pretože svoje eventy vysielajú naživo. Kvalitné informácie zadarmo. Ak pomocou kryptomien zbohatnete, pošlite im nejaký príspevok. Čoskoro vznikne aj slovenská pobočka. Hoci sa nepovažujem za anarchistu, anarchokapitalistu, ani nijak radikálneho libertariána, myšlienky slobody sú mi blízke a určite je inšpiratívne sa zamyslieť nad možnosťami technológií, ktoré môžu rozvrátiť naše tradičné uvažovanie na spoločenským zriadením a predovšetkým, môžete od nich čerpať kvalitný matroš ohľadom kryptomien.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Česko-slovenská scéna

Pavol Lupták - známy etický hacker, zakladateľ Nethemby, Progress Baru, ale aj pražskej Paralelnej Polis. Odkedy ho registrujem, propaguje ideu kryptomien, decentralizácie a slobodných firiem...

Slush - dnes už legenda tejto scény, vlastným menom Marek Palatinus, zakladateľ prvého poolu na ťaženie BTC = slushpool, zakladateľ prvej hardware peňaženky pre kryptomeny - Trezor.io, dlhodobo podporuje Paralelnú Polis, Hacker Congress...

Týchto dvoch ľudí považujem za krstných otcov česko-slovenskej krypto scény a jednoznačne odporúčam sledovať ich sociálne siete, keď chcete mať prst na pulze doby. Sú akýmsi pojítkom do hackerskej scény, v ktorej Bitcoin vznikal. Okrem nich sa tu však roztrhlo vrece s množstvom firiem, startupov, médií, organizácií a jednotlivcov zaoberajúcich sa, obchodujúcich, alebo propragujúcich kryptomeny. Nižšie ich postupne vymenujem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Čo je Bitcoin a čo je Blockchain?

Môžete si prečítať originálny white paper Bitcoinu od dodnes neznámeho autora Satoshi Nakamota. Keď by som to mal zhrnúť do jedného odstavca, tak Bitcoin je realizácia anarchokapitalistickej idey o decentralizácii - neexistencii centrálnej autority na tvorbu peňazí. Bitcoinová komunita (a jeho kód) preberá moc nad tvorbou peňazí a zabraňuje možnosti zlého manažmentu centrálnej banky, či znehodnotenia úspor infláciou. Ako? Počet "vytlačených", teda vyťažených Bitcoinov bol vopred stanovený na 21 miliónov kusov. Narozdiel od dnešných inflačných peňazí má Bitcoin deflačnú povahu a pribúda ho stále menej, až sa produkcia nových mincí úplne zastaví. Podporuje takzvanú odloženú spotrebu, pretože je pravdepoobné, že jeho hodnota porastie, takže sa mi peniaze na účte nekazia, ale zhodnocujú. Inflácia je totiž skrytá daň, okrádanie ľudí finančnou elitou, ktorá spravuje centralizovaný finančný systém a má ako prvá prístup k "lacným peniazom".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Blockchain zase vyriešil najväčší digitálny problém v oblasti transakcií digitálnej hodnoty. Aby som dokázal dôveryhodne poslať digitálne peniaze z môjho účtu na tvoj spôsobom, aby si tej transakcii mohol veriť, teda aby som ja už fakt peniaze nemal u seba, neexistoval spôsob, ako to spraviť bez sprostredkovateľa = typicky banku, alebo platobného systému. Obidvaja dôverujeme sprostredkovateľovi, takže ten sa zaručuje, že nikto z nás nebude okradnutý. Blockchain je protokol "dôvery" a nahradzuje sprostredkovateľa. Umožňuje dvom anonymným ľudom skrz celú planétu takúto transakciu vykonať, kedykoľvek, za minimálne poplatky a v prakticky neobmedzenej výške. Dokážete bezpečne poslať z Ameriky na Filipíny miliardu dolárov za smiešny poplatok za desať minút.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to ako prechod z feudálneho systému na ranný kapitalizmus, kedy vlastníci pôdy boli len hŕstka aristokratických elít a teraz sa poddaní dostávajú ku prvým vlastným políčkam. Odhadzujeme staré finančné autority a budujeme nové, vlastné, decentralizované. Bezbolestné to tiež nie je a nebude, ale podľa mňa sa nachádzame vo fascinujúcej dobe a som vďačný, že ju môžem žiť.

Podotýkam, že Bitcoin je len jednou z aplikácií blockchainu. Ten sa dá použiť ako databáza na čokoľvek, čo má hodnotu, od Katastra nehnuteľností, cez tvoje dáta z prehliadača, tvoju hudobnú tvorbu, alebo tento nehodnotný blog :) Je to skutočný peer-to-peer protokol, teda predaj napriamo.

Odporúčam pozrieť si nasledujúce video:

link na video s titulkami

Centrálna autorita na tvorbu financií plnila historickú úlohu, keď nebolo jednoduché sa spoľahnúť, že tá strieborná minca, ktorou ti zaplatím, má skutočne deklarovanú hodnotu a že ju presne v takej hodnote bude akceptovať aj ďalší obchodník, s ktorým prídeš do styku ty. Dnešné inštitúcie a systém centrálneho bankovníctva je vlastne nadstavbou tejto jednoduchej idey. Avšak mať možnosť tvorby všeobecne uznávaných peňazí prichádza aj s pokušením ich zmanipulovať a pokaziť tak peniaze napríkald infláciou. Centrálna autorita znamená, že existuje jeden bod zlomu, ktorý môže zlyhať. Decentralizácia znamená, že jeden bod zlomu je rozdistribuovaný na tisíce a tisíce serverov a je takmer nemožné to hacknúť, či zmanipulovať.

O histórii peňazí odporúčam prečítať knihu od Naila Fergussona - the Ascent of money, ktorú autor aj nahovoril vo forme videa. O tom, prečo sú dnešné peniaze "zlé" odporúčam knižku Zlé peniaze od Juraja Karpiša a mimochodom, rozosiela fakt skvelý a vtipný newsletter, ktorý si ako asi jediný vždy prečítam celý a s radosťou. ODPORÚČAM.

Pridávam ešte video z nášho cafféčka na tému Blockchain, ktoré v Prahe vo firme, kde pracujem, pravidelne organizujeme:

4. Ethereum

Bitcoin bol prvý. Jeho autor ho zverejnil ako open source kód, takže ktokoľvek si ho mohol zadarmo stiahnuť a použiť, modifikovať a založiť vlastnú, novú menu. Pochopiteľne, v počiatkoch mal mnoho nedokonalostí a preto ho komunita neustále rozvíjala a aktualizovala. Dnešný Bitcoin je len ťažko porovnateľný s pôvodným kódom. Z neho však vychádzajú všetky blockchainy a všetky kryptomeny dodnes. Jednou z nich je Ethereum.

Ethereum sa zvykne popisovať aj ako prvý globálny, decentralizovaný počítač. Priniesol technológiu, ktorá umožňuje vytvárať aplikácie nad blockchainom podobne, ako vytvárate aplikácie pre Android. Jeho protokol zjednodušil tvorbu nových kryptomien, takzvaných tokenov (ERC20 tokeny nad ethereum blockchainom..) a spôsobill skutočné šialenstvo v podobe vyše tisícky nových tokenov, ktoré sú dnes obchodovateľné a dostupné. Jeho geniálny tvorca mal vtedy len 19 rokov:

ICO - je to forma vytvorenia a uvedenia na trh novej kryptomeny, ktorú umožnila práve technológia siete Ethereum. Znamená Inictial Coin Offering, a je to obdoba IPO = Initial Public Offering, ktorú bežne vidíte na Wallstreet: napr. Facebook s.r.o. sa rozhodne stať verejne obchodovateľnou spoločnosťou, aby získala ďalšie prostriedky na rozvoj a obsadila celú planétu... Mark si teda povie, OK, venujem 30 percentný podiel vo svojej sročke akcionárom, pričom chcem, aby jedna akcia mala hodnotu XY dolárov, čím by som dokázal získať XY miliárd na rozvoj firmy. Zhruba toto je IPO, prísne regulovaný proces, ktorý typicky vedie profesionálny manažment nejakej investičnej banky ako J.P. Morgan. Po uskutočnení IPO sa Facebook mení na verejne obchodovateľnú spoločnosť, kótovanú na nejakej burze, verejne sa zodpovedá akcionárom kvartálnymi reportami a jej výsledky a očakávania sa odzrkadľujú v cene akcií.

ICO je "naša" hippiesácko, hackerská odpoveď na IPO. Teda totálne neregulovaný proces, kedy vzniká nejaká nová mena, a príde nejaký Janko Mrkvička (Jean LePošuk) s päťstránkovým dokumentom - White Paperom, kde popíše, že chce vytvoriť kryptomenu, alebo token, pomocou ktorého budú mocť virtuálni turisti hádzať digitálne peniaze do virtuálnych studní, viditeľných na Google Earth. Ďalej, že ste presvedčení, že je na svete je po milú Jarmilu Japoncov a Číňanov, ktorí by si tento token kúpili a vybláznite ich k tomu, aké je to ekologické a moderné hádzať digitálne mince poza plece a ešte to aj prináša šťastie.

Takže máte nápad a podobne ako na Kickstarteri, akurát, že s pokročilejsími funkciami, ho zverejníte a vyhlásite aukciu holandského typu, kde ponúkate časť svojich tokenov, alebo úplne všetky na predaj za stanovenú cenu. Napríklad nazvem moju menu Fontáňky, skratka FŇT a ponúknem 100 FŇT za 1 ETH. Týmto stanovujem celkovú valuáciu projektu, ale aj cielovú sumu, o ktorú usilujem. Investori musia naletieť mojej šialenej vízii a dokonca špekulovať na rast ceny Fontáňok, pretože veria, že po nich príde tá masa číňanov, čo zlezú z veľkého múru a budú si chcieť hodiť digitálnu Fontáňku ponad plece. Týmto sme sa dostali ku špekulatívnemu investovaniu, ale aj problematickým ICO. Samozrejme, je množstvo zaujímavých a prínosných projektov, ako napríklad výnimočný slovenský DECENT, ale už keď Rusko uvažuje nad vlastnou kryptomenou, začínam sa cítiť nesvoj.

5. Ako investovať do kryptomien

Rozdelil by som investovanie do dvoch kategórií - špekulatívne a hodnotové. Venujem sa obidvom formám, takže ich popíšem:

Hodnotové - som presvedčený, že idea decentralizácie je aktuálna a chcem túto víziu podporiť tým, že si kúpim kryptomeny a budem ich používať, alebo len dlhodobo držať. S touto formou som začínal v dobe, keď ma nenapadlo naliať do toho viac peňazí. Nezaujímala ma cena a bol som fascinovaný ideami a technológiou Bitcoinu, tešil som sa z možnosti zaplatiť si tým kapučíno. Takéto investovanie je vhodné pre ľudí, ktorí chcú mať kľud a vložia do kryptomien len obmedzené množstvo peňazí, na ktorom im nezáleží a môžu o neho prísť ak by celý kryptovesmír implodoval.

Špekulatívne - to sú tie babky, ktoré v alze kupujú vnukom BTC na papierové peňaženky. Množstvo forexových špekulantov sa presunulo na kryptomeny, pretože je to rastúci trh a ten sa ľahko obchoduje - stačí obchodovať jedným smerom BUY a ak mena poklesne, dokúpiť, doriediť pozície a zase len čakať. Množstvo ľudí takto poslednú dobu zbohatlo, kým ceny rástli, akonáhle však nastáva nejaká cenová korekcia, začína sa erudovaná panika všetkých, čo si vzali na krypto hypotéky, predali obličky, či inak sa vykradli. Pri dnešných cenách som už opatrný, do čoho investujem a hľadám predovšetkým nové, začínajúce tokeny, so solídnym tímom v pozadí a zaujímavým prínosom. Bitcoin ešte dlho bude môj favorit, ale len z filozického hľadiska. Z finančného sú vyspelejšie meny, ako Litecoin, Dash, Monero, a tak ďalej.

Princíp Blockchainu spočíva v tom, že peniaze - kryptomenu nevlastníte u seba doma, v počítači, alebo mobile, ale na blockchaine je zapísaná vaša adresa, teda majiteľ danej časti bitcoinu - meny. Takže všetky aplikácie, ako peňaženky, burzy a podobne vám len sprostredkujú to, že na blockchain nazeráte, vidíte tam svoj zapísaný "podiel" a pomocou vášho privátneho kľúča k danej adrese môžte menou manipulovať. Takže, buď si vytvoríte individuálnu peňaženku na každú menu, pričom niektoré peňaženky ich podporujú viacero, alebo si spravíte účet na burze, kde máte všetky svoje meny pokope. O ochranu privátnych kľúčov pred hacknutím sa stará burza alebo peňaženka samotná, ale heslá ku nej si aj tak starostlivo uchovajte. Doteras najvyššie dosiahnuteľnú bezpečnosť poskytujú hardwarové peňaženky, typicky niečo ako USB kľúč, bez ktorého nedokáže niketo manipulovať s vašimi prostriedkami. Trezor som spomínal vyššie, existuje ale aj Nano ledger a ďalšie.

Najväčšie a najspoľhlivejsšie burzy sú Coinbase, Bittrex, Bitfinex a ja osobne verím Kraken-u. Niektoré burzy podporujú len obmedzený počet mien, ako napr. Kraken, ale za to sú spoľahlivé, firmy sídliace v Anglicku napr., Luxembursku a podobne a nebál by som sa tam poslať j veľké množstvo peňazí. Zatiaľ najväčší účet na Krakene som videl vo výške 1.5M €. Veľmi šikovný trader... Iné burzy sú trochu viac pochybné, nedôveroval by som im bezhlavo a preto som si tam poslal len tisícku dolárov, ako napr. čínsky Binance, ktorý zase ponúka obrovskú paletu menších mien a tokenov, ktoré rastú aj 100percentným tempom denne.

Momentálne sme v dobe hype-u, takže je bežné, že stránky búrz padajú a nestíhajú technologicky pokrývať ten obrovský dopyt. Nezľaknite sa toho, ale rátajte s tým, že nie vždy sa vám podarí nalogovať.

6. Zdroje Informácií

BTCTip

Začnite určite s e-book od Karela Fillnera. Mimochodom, keď niekde započujete "Karel Vám to Říkal", tak to platí na neho, pretože minulý rok tvrdil ze Litecoin vyletí nad päťdesiat dolárov v dobe, keď stál pár drobných. V momente, keď sa to stalo, mu niekto vyrobil tričko Karel vám to říkal, a dnes je už známy na celej kryptoscéne. Je editorom stránky a rozhodne stojí za to ho sledovať.

COINDESK

Najstaršie kryptomédium, ktoré poznám, mimo teda diskusných fór a iných pôvodných tech-komunít.

Youtube kanály

Juraj Bednár

Ďalší slovenský etický hacker, vizionár a podnikateľ, ktorý často vystupuje na konferenciách a do jeho podcastu občas dotiahne fakt zaujímavých hostí.

Ivan on Tech

Ivan je typicky švédske meno.... chalan je programátor a pustil sa do vlogovania celkom zostra a takmer každý deň má novú reláciu, kde rozoberá rôzne témy, až sa z neho postupne stane uznávaný odborník.

Andreas Antonopoulos

Známy speaker z Hackers Congress, doprevádzal Andreja Babiša do Polisu, keď sa Andrej dozvedel, "co to ten Bitcoin je a kdo ním platí." Cestuje po celom svete a propaguje kryptomeny. Nedávno s stal menší zázrak, keď sa mu ľudia sami od seba vyzbierali na asi 2 miliony dolarov v BTC, keď na Twitteri uviedol, že bol často na mizine, pretože všetky zarobené peniaze použil na cestovanie po svete a šírenie osvety. Ľudia sa mu takto prakticky zavďačili, že im pomohol zhodnotiť svoje krypto-investície. Bol to veľmi "moving" moment, vidieť to live.

Pre úspešné špekulovanie na burze sledujte reporty Ronnieho Mossa a tweety Johna McAfeeho 

....

tak, momentálne sa mi už nechce písať ďalej. Prosím vás, aby ste svoju kritiku aj otázky neváhali písať do komentárov, rád doplním informácie, prípadne opravím svoje chyby. 

Ján Lopušek

Ján Lopušek

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  77x

cestovanie | spoločnosť | startupy | LinkedIn Twitter Facebook Zoznam autorových rubrík:  Homo SapiensAko funguje SlovenskoSociálne sieteInvestovanie, startupyKryptoRevúca

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu