reklama

Yuval Harari: Myslenie pre 21. storočie

Absolútny fenomén myslienia pre 21. storočie. Zvlášť potrebný v rigidných konzervatívnych krajinách, ako Slovensko, kde staré náboženské dogmy nedokážu čeliť moderných výzvám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Yuval Noah Harari je svetový fenomén. V marazme záplavy prázdnych informácií zo sociálnych sietí, fake news, nacionalizmu, ci fašizmu valiacich sa z každej strany, sa neznámy historik stáva najlepšie predávaným autorom na svete a je pozývaný na prednášky do všetkých svetových médií, na významné mocenské a ekonomické fóra, do najväčších korporácií a univerzít.

Tento židovský historik, vegán a gay žijúci spolu s manželom v kibuci neďaleko Jeruzalema, ohúril svet svojím brilantným intelektom, ale najmä krystáľovo čistým myslením. Jeho pohľad na históriu je úplne nový. Fenomenálny. Pravdepodobne tomu napomáha fakt, že každý deň dve hodiny praktikuje Vipassana meditáciu (na západe = mindfullness) a každý rok chodí na 45 až 60 dňové meditačné sústredenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrovská koncentrácia na podstatné otázky prvej knihy Sapiens a neutíchajúce novinárske otázky ohľadom budúcnosti z neho spravila futurológa.

Rozhodol sa napísať pokračovanie možných scenárov vývoja Homo sapiens, v knihách Homo Deus: Stručná história budúcnosti a 21 lekcií pre 21. storočie.

Z jeho kníh si dovolím vybrať niekoľko otázok, ktorými sa zaoberá a motivovať vás tým ku kúpe knihy pre seba, ale aj celé vaše "mysliace" okolie.

Yuval Noah Harari
Yuval Noah Harari 

1. V akých fiktívnych príbehoch žijeme?

V prvej knihe Sapiens si ma Yuval získal svojím krystáľovo čistým myslením, ktoré sa ako neviditeľná linka tiahne celou históriou ľudského rodu. Dôvod, prečo sú Homo sapiens dominantným tvorom na celej planéte je podľa neho naša schopnosť kooperovať flexibilne a vo veľkých počtoch. Dokážeme to pomocou tzv. fiktívnych príbehov. Zdieľanej imaginácie. Tými fiktívnymi príbehmi môže byť spoločná viera v spoločné hodnoty, poslanie, pravidlá správania, čokoľvek. Fikcia nemá absolútne žiaden biologický základ v prírode. Je produktom ľudskej mysle. Z tohto dôvodu Yuval nazýva náboženstvom nielen tradičné náboženstvá, ale aj moderné, ako sú kapitalizmus, komunizmus, či humanizmus. Aby si overil, či entita, o ktorej sa bavíme je skutočná, alebo nie, používa jednoduchú metódu: kladie si otázku - Môže daná entita trpieť? Ak áno, je živá. Ak nie, je to fikcia. Môže trpieť štát? Môže trpieť Google? Môžu trpieť peniaze? A podobne. Zvieratá, či ľudia trpieť môžu. Zvieratá a ľudia sú teda skutočné. Štáty, náboženstvá, peniaze, či korporácie nie. Existujú len preto, že im milióny ľudí na celom svete veria, že veria v tento zdieľaný fiktívny príbeh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo je dôležité si klásť takúto otázku, keď všetci vieme, že tieto fikcie, hoci sú nereálne, nám priniesli množstvo prosperity, ochrany a progresu a zorganizovali nás do efektívne fungujúceho dominantného druhu? Podľa môjho pohľadu práve preto, aby sme o ne neprišli. Ak sa budeme držať kŕčovito starých dogiem, starých fikcií, unikne nám neúprosná skutočnosť. Napríklad, jedna z fikcií vytvorená najmä náboženstvom je, že človek je korunou tvorstva, alebo že nejaký nami vymyslený boh do neho vložil niečo posvätné. Tento pohľad môže, ale nemusí byť správny. Problémom sa stáva, keď nám jeho dôsledky pomaly, ale určite zničia celú planétu a biodiverzitu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Sme len hacknuteľné algoritmy?

Ďalšou veľkou otázkou, ktorou sa Yuval zaoberá v druhej a tretej knihe, je hrozba diktatúry algoritmov. Nebudeme to nazývať zatiaľ umelou inteligenciou, pretože tento pojdem je veľmi vzdialený realite. Jedná sa o učiace algoritmy, strojové učenie (machine learning).

Dnešný svet stojí na filozickom základe z 19. storočia, na liberálnom humanizme. Ten hovorí, že nikto ma nedokáže poznať lepšie, ako poznám sám seba ja. Z tohto dôvodu je zdrojom všetkej autority v každej oblasti práve človek. V demokratických voľbách sa moc deleguje od jej skutočného nositeľa - občana vo voľbách. Pri vypĺňaní hlasovacieho lístku sa vo finále dokážem rozhodnúť len ja. Môžu ma skúšať ovplyvňovať, marketovať, kupovať si môj hlas a robiť rôzne triky. Nakoniec som to ale ja, kto je nositeľom práva moc odovzdať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na rovnakom princípe je postavený kapitalizmus. Hlavnou autoritou je kupujúci. Akýkoľvek produkt, či služba, sú relevantné len vtedy, ak si ich niekto kúpi. Na konci dňa je to teda vždy kupujúci, ktorý si vyberá a je konečnou autoritou celého trhu.

Whistleblower z kauzy Cambridge Analytika: Christopher Wylie
Whistleblower z kauzy Cambridge Analytika: Christopher Wylie 

Tento model je však zásadne v ohrození. Ak ste sledovali kauzu Cambridge Analytika, ktorá za pomoci ukradnutých osobných dát z Facebooku vytvorila cielenú propagandistickú zbraň a zmanipulovala voľby v USA, na Malte, v Indii či Keni, pravdepodobne ovplyvnili referendum o Brexite. Za takúto mašinériu by sa nehanbil ani sám J. Goebbels. Dokázali to pomocou podsúvania internetového obsahu so podtónom presne podľa psychologického profilu človeka. Dokázali hacknúť veľké množstvá ľudí podsúvaním ich vlastných strachov a vyvolali tak mobilizáciu k hlasovaniu vo svoj prospech.

Toto je len začiatok. Ak sa tieto systémy budú naďalej zdokonalovať, tak za pomoci biometrických senzorov a umelej inteligencie budú všetkých ľudí poznať algoritmy lepšie sa poznajú oni sami. Tie algoritmy budú vlastniť vlády a gigantické korporácie a preto je základná idea humanizmu v ohrození. Coca Cola môže vedieť že ste gay skôr, ako si to uvedomíte sami a cieliť na vás reklamu nápoja v obnaženým rovnakým pohlavím. Google môže vedieť lepšie, ako ste sa cítili na rande s jedným človekom a ich učiaci algoritmus povie, že aj keď sa ti to zdá zaujímavé, nemal by si s ním hcodiť, lebo... Iný algoritmus ti môže povedať, čo by si mal študovať, koho voliť atď.

Opäť, aké je tu poučenie pre deti a mládež? Nej***e si všetko na Facebook a Instagram v prvom rade a v druhom, poznajte sami seba dokonale, do hĺbky, pretože jedného dňa sa vám môže zísť schopnosť uvedomenia si, že s vami niekto manipuluje, alebo sú to naozaj vaše rozhodnutia.

Keď sa nad týmito dvoma mužmi zamyslím, vďaka Bohu za týchto dvoch gayov!

3. Ako pripraviť vaše deti na 21. storočie?

Prichádzajúca automatizácia a robotizácie je obrovskou príležitosťou pre ľudstvo, ale aj zásadnou hrozbou. Naposledy pri veľkej technickej revolúcii - vynájdeniu parného stroja vznikla obrovská masa nezamestnateľných ľudí, tzv. proletariátu. Celé 20. storočie bolo vlastne hľadaním odpovede, čo s touto masou ľudí spravíme. Podobná, ale o mnoho horšia je hrozba automatizácie. Môže totiž viesť k vzniku tzv. " use-less class", teda úplne nepotrebnej, nerelevantnej masy ľudí, ktorí nebudú mať žiaden ekonomický, politický, ale ani spoločenský prínos. Revolúcia sa v tomto prípade nebude diať naraz. Yuval predpokladá, že sa bude jednáť o kaskádovitý sled udalostí, kedy sa každých 10 rokov môže implementovať na trh nová a nová technologická disrupcia. Takže kľudne môže o 10 rokov zaniknút jeden druh práce (napríklad autonómne vozidlá - koniec taxikárov?), o desať rokov ďalší a tak ďalej.

Preto predpokladá, že najväčšou potrebou ľudí na pracovnom trhu v 21. storočí bude schopnosť učiť sa aj v pokročilom veku, re-ivencia vlastnej identity a zároveň psychická odolnosť voči takýmto radikálnym zmenám.

Čo teda učiť vaše deti už dnes?

Učte ich sa učiť. Nebáť sa zlyhávať a byť psychicky a emocionálne odolní a vyrovnaní.

PS. Čítajte Yuvala.

Ján Lopušek

Ján Lopušek

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  77x

cestovanie | spoločnosť | startupy | LinkedIn Twitter Facebook Zoznam autorových rubrík:  Homo SapiensAko funguje SlovenskoSociálne sieteInvestovanie, startupyKryptoRevúca

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu