Dobrovoľníci vyčistili Horský prechod Popová - Vernár

Autor: Ján Lopušek | 15.10.2019 o 16:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  437x

Na túto akciu sme získali grant od nadácie EPH. Súčasťou bolo trvalé vyriešenie problematického úseku cesty 1. triedy, kde nekultúrni a neslušní šoféri nielenže vyhadzujú odpad z okien áut, ale ho tam aj vyvážajú a robia skládky.

Celé to začalo takto. Vyčistili sme počas štyroch víkendov s kamarátom Rolandom celú cestu medzi Revúcou a Popradom. OK, až na malé detaily, kde sa nedalo zastaviť:

Celkom sa nám podaril aj mediálny zásah a dostali sme sa do portálov24, Dobrých novín aj do večerných správ na JOJke (ďakujeme). Bohužiaľ, ani táto osveta nezastavila ľudí pred tým, aby vo vyhadzovaní pokračovali. Navyše, nevládali sme už vyzbieravať skládky, ktoré sme objavovali na horskom prechode Vernár - Popová. Jedna, ktorú sme vyzbierali, bola o dva týždne znova na mieste.

Čo teda s tým?....

Zrovna vyšla výzva od Nadácie EPH "Na prírodno". Nikomu z našej neziskovky sa nechcelo nič vymýšľať, tak som po pár drinkoch raz prišiel večer domov, sadol za comp, napísal grant....a vyšlo to!

V grante bola žiadosť o lavičky, stôl, antivandal smetné koše, fotopasce, tabuľky, rukavice, sáčky a catering pre dobrovoľníkov.

Idea bola zorganizovať dobrovoľnícky deň, kedy by sme odpad vyzbierali a následne nainštalovali fotopasce na miesta, kde sa nelegálne skládky pravidelne opakujú.

Do poslednej chvíle som netušil, či sa niekto ku nám pridá, ale nakoniec.... som bol úplne dojatý. 16 ľudí celých 5 hodín zbieralo odpad. Jeden chalan prišiel až z Košíc, jeden z Popradu a ostatní z Revúcej a z Vernára.

Vyzbierali sme vyše tony odpadu!

Fotopasce a tabuľky sú osadené, lavičky vyrobené, smetné koše zakúpené. Na jar ich osadíme na vrcholku horského prechodu a možno z toho miesta vznikne aj pekná oddychová zóna.

Úprimne veľmi pekne ďakujem každému kto prišiel, alebo chcel prísť a nemohol.

Vďaka aj starostovi za pomoc, ale hlavne všetkým vám, ktorí nevyhadzujete nepríčetne odpad z okien áut.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?